מהי פסיכותרפיה?

פסיכותרפיה היא טיפול נפשי על ידי תקשורת בינאישית ושיחות. המפגש האנושי בין המטפל למטופל מהווה בסיס איתן להבנה עמוקה יותר של נפש האדם. יצירת מרחב אינטימי מאפשר שיתוף של הקשיים האישיים, הרגשות והתחושות הפנימיים של האדם.

אנשים לפעמים נקלעים למצב שהם לא מרוצים מעצמם או מהיבט מסוים בחיים שלהם. חוסר סיפוק מתמשך, אובדן של דרך או כיוון בחיים עשויים לחזק תחושות של ירידה בערך העצמי או חיזוק תחושה של חוסר משמעות בחיים. 

עצירה זמנית בתוך הריצה המטורפת של החיים מאפשרת הפוגה של חשיבה והתבוננות פנימית. הדיבור על הקשיים מפחית את המצוקה הנפשית ומקל על הסבל האנושי. בנוסף להכלה והזדהות עם הקושי, עלינו לזהות את הגורם ה'מזין' את התחושה הלא נעימה. לעצור לרגע, לזהות את 'המקום הריק', להבין מה עובר עלינו לפני שאנחנו עוברים הלאה. להבחין אילו תכנים ממלאים את 'החלל הריק' ומהי מידת האחריות האישית בעיצוב המצב התודעתי.
 
יש לנו חופש בחירה. האחריות לחיינו נעוצה בבירור מה ה'תרומה' שלנו ביצירת המצב הנוכחי, איך אנחנו הגברנו את המצוקה שלנו. זיהוי והכרה בחלק שבו האדם תרם את חלקו ביצירת המצוקה שלו – היא המפתח לשינוי. 

שינוי זה דבר טוב או רע?

שינוי זה דבר מאיים. כולנו רגילים לשגרה מסוימת ולדרך בה אנו מבינים את העולם ואת עצמנו. לכן שינוי משמעותו שהעולם כפי שאנחנו מכירים אותו עלול להשתנות, דבר שמחזירים אותנו לתחושה הלא נעימה – שישנה אי ודאות שמאיימת עלינו ולא ניתנת לשליטתנו. העולם והסביבה הטבעית לנו עלולים להשתנות בכל רגע נתון וזה מעורר בנו חרדה. ההבנה כי בידינו הכוח לשנות את המצב מעודדת אותנו לבחור מה טוב עבורנו ולהמשיך הלאה מחוזקים יותר לעולם.

 
חזרה לראש הדף