מציאת משמעות בחיים

לכל אדם יש את הדרך המיוחדת שלו/ה 'להיות' בעולם. לכל אחד יש משמעות שונה למושג "לחיות". 
תפיסת העולם של האדם משפיע על התפקוד ועל דרך ההתנהלות שלו בסיטואציות מסוימות. האופן שבו אנשים מתמודדים עם אתגרי החיים חושפים את אישיותו וקווי אופיו של האדם.
ניתן למצוא היגיון רב בדרך בה אדם פועל אדם בעולם ובאופן בו הוא מקבל החלטות. ככל שהתבנית דרכה מתבוננים על העולם צרה יותר - כך למעשה מצמצמים את מגוון האפשרויות העומדות לבחירה. מאידך גיסא, ככל שמרחיבים את טווח הראייה על המציאות כך ניתן להבחין ביותר אפשרויות להתמודד עם המציאות.

המציאות האנושית רווית אתגרים וקשיים המלווים בלחצים ומתחים. תחושות של חוסר אונים והיעדר מסוגלות עשויה לחזק הרגשת בדידות, ניכור, חוסר אותנטיות ופגיעה בהערכה עצמית של האדם. אלו עלולים לגרום לאובדן תחושת משמעות וערך לחיים.

איך מתמודדים עם תחושת אובדן משמעות החיים?
 
אנשים רבים חשים שחייהם ריקים מתוכן ונעדרי מטרה ברורה. הפסיכיאטר היהודי ויקטור פראנקל מחבר הספר "האדם מחפש משמעות", עסק רבות בחיפוש אחר משמעות החיים בתנאים של הישרדות ותופת שהכילו את הסבל הקשה ביותר.
ההוויה של אדם בעולם מתבטאת באופן בו הוא מגיב לאירועים בחייו. במסע של החיים ישנם עליות ומורדות. במקומות הנמוכים בהם יש קושי, עצב, דכדוך או תחושת 'תקיעות' ישנה נטייה לחוש ריקנות, חולשה ופגיעות. דווקא שם, ברגע המשברי, טמונה ההזדמנות לעצור לרגע, להתבונן פנימה לבדוק מה קורה בתוך נבכי הנפש. הניסיון לזהות את ה'אני' האותנטי, אותו קול פנימי שמניע ומכוון אותנו עשוי לעזור ביצירת עתיד טוב יותר.

הנחת העבודה בטיפול האקזיסטנציאליסטי הינה שהידע המקצועי של המטפל, והתיאוריות עליהן נשען המטפל, חשובים לאין שיעור אך הם לבדם אינם מספיקים. לצידם, חייב המטפל לקחת אותם בעירבון מוגבל ולהיות פתוח לחוויה האישית של כל אדם ואדם. דיאלוג פתוח ומאפשר חושף את האופן בו האדם מתבונן על המציאות. כך ניתן לבחון את הבחירה החופשית, האותנטיות ומידת האחריות שאדם מממש בחייו. מציאת אפשרויות חדשות בהסתכלות על המצב הקיים תרחיב את הפרספקטיבה, אותה ראיית עומק שדרכה אדם בוחן את המציאות.

איך מוצאים משמעות בחיים?

הבחנה בכוחות הנפשיים הטמונים באדם וציון נקודות חיוביות בדרכו של אדם מסייעות במציאת משמעות בחיים. על ידי שיקוף, תמיכה ומתן חיזוקים חיוביים ניתן למצוא 'עוגנים' בעלי ערך בחייו של אדם. כך למעשה ניתן לצאת מתחושת ה"תקיעות" בחיים, להפחית את המועקות הנפשיות והסבל האנושי ולנוע קדימה בעוצמה ובנחישות.  

ההכרה בסופיות של החיים קשה ומאכזבת אך עם זאת מכניסה משמעות עמוקה לחיינו. הלידה שלנו, העובדה שנזרקנו אל העולם מבלי שבחרנו בכך מאלצת אותנו להתעמת עם הסופיות של החיים. המפגש הריאלי עם המציאות פוקחת את עינינו, מכריחה אותנו להכיר במציאות החולפת שאינה חוזרת על עצמה. אנחנו לא בלתי מנוצחים אך יש לנו תקווה.

"מי שיש לו 'איזה למה' שלמענו יחיה יוכל לשאת כמעט כל איך" (פרידריך וילהלם ניטשה)

הביטחון שלנו בעצם הקיום שלנו מכניס לחיינו תקווה. ההתמודדות עם האכזבה וחוסר האונים נעוצה בשאלה לשם מה אנחנו כאן.

במפגש עם החוסר ודאות מתעוררת בנו חרדה וזה בפני עצמו דבר לא נעים עבורנו. אותה חרדה משותפת לכולנו. חרדה מפני הלא נודע. המפגש עם הלא נודע, הסופיות של החיים משותף לכלל בני האדם ומלווה אותנו מרגע לידתנו.
ההכרה בסופיות של החיים שלנו מאלצת אותנו להתמודד עם עובדת חיים לא נעימה אך מעוררת אותנו למצות כל רגע ורגע בחיינו. אל מול חוסר המשמעות של חיינו החולפים, אנו למדים שהחיים מהווים משמעות עמוקה עבורנו משום שהם ברי חולף. לכן עלינו לנצל אותם בצורה אופטימאלית לפי ראות עינינו. 
עיסוק בסוגיות מהותיות כגון אחריות, רצון אישי, בחירה ואותנטיות מסייע לצמיחה ולהתפתחות אישית. הכנסת משמעות לחיינו מהווה גורם מרכזי במאמץ לחיות חיים שראויים לחיות אותם.

 

חזרה לראש הדף